لهستان، هند و ترکیه در ایران ماینینگ می‌کنند!

نائب رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی با اشاره به تولید ۵۸ هزار مگاوات برق در کشور گفت: سالانه نیازمند سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری در حوزه نیروگاهی هستیم.
لهستان، هند و ترکیه در ایران ماینینگ می‌کنند!
اقتصادنويس: به گزارش خبرگزاری تسنیم پیام باقری در برنامه اقتصاد و انتخاب، رادیو انتخابات اظهار کرد:‌انرژی در دنیا محور توسعه است و هر کشوری که استفاده‌ مفید از این محور توسعه داشته باشد قاعدتاً در حوزه اقتصاد کلان خودش موفقیت حاصل خواهد کرد. هر چقدر شدت انرژی در یک کشوری پایین‌تر باشد طبیعتاً با منابع محدودتری خلق ارزش افزوده‌ بیشتری را انجام داده و هر چقدر این شدت انرژی بالاتر باشد قطعاً مفید فایده برای کشور ماست.
 
وی با بیان این‌که چالش در نحوه استفاده از انرژی در جهت توسعه اقتصادی و توسعه کلان است، ادامه داد: در ایران‌ شدت انرژی متناسب با نرم و استانداردهای دنیا 2.5 تا سه برابر است. یک دلیل نحوه‌ مصرف انرژی است. شما می‌توانید مصرف را به گونه‌ای انجام بدهید که در جهت توسعه باشد، در جهت زیرساخت باشد، در جهت صنایع زیربنایی، صنایع میانی باشد و ما خلق ثروت و خلق ارزش افزوده را به دنبال داشته باشیم یا اینکه نه، به گونه‌ دیگری مصرف کنیم و در تولید ناخالص داخلی خیلی تأثیرگذار نباشد. تفاوت بین کشورهای موفق در این کشورهای ناموفق در نحوه‌ی استفاده‌ از انرژی‌‌ است که در اختیارشان است.
 
وی با بیان این‌که میزان تولید برق امروز حدود 85 هزار و سیصد و سیزده مگاوات است که در منطقه مقام اول و در دنیا رتبه‌ چهاردهم را داریم، گفت:‌ به لحاظ کمی و میزان تولید ما، ظرفیت نیروگاه‌های نصب شده نشان می‌دهد که تراز مثبتی داریم. اما پوشش تقاضا را نمی‌دهد. تقاضای برق به طور سالیانه و متوسط حدود 5 تا 6 درصد افزایش پیدا می‌کند و باید بتوانیم به گونه‌ای نیروگاه‌ها را وارد مدار کرده که نیروگاه جدید احداث کنیم که میزان را پوشش بدهد.  باید سالی 5 هزار مگاوات در برنامه ششم توسعه احداث نیروگاه جدید می‌کردیم و نیروگاه جدید وارد مدار می‌کردیم، کمتر از نصف این میزان یعنی در حدود 2200 مگاوات موفق شدیم که سرمایه‌گذاری در این حوزه کنیم که کمبودهایی را برای کشور ایجاد کرده است.
 
وی با تاکیبر بر این‌که از برنامه عقب‌تر هستیم درباره دلایل این عقب‌افتادگی افزود:‌ دلیل اصلی این قضیه به کمبود منابع برمی‌گردد چون بخش برق و سرمایه‌گذاری در حوزه برق و در حوزه نیروگاهی سرمایه‌گذاری کلانی است.  برای هر 1000 مگاوات سرمایه‌گذاری در بخش نیروگاهی کشور و متناظر آن توسعه شبکه‌ انتقال و توزیع  حدود یک میلیارد دلار نیاز به سرمایه‌گذاری داریم. یعنی این 5 هزار مگاوات سالانه‌ به 4 تا 5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد که عدد قابل توجهی است.
 
رضا شیرازی کارشناس اقتصاد دیجیتال نیز در این برنامه با بیان "زیاد می‌شنویم که می‌گویند عمده مشکلات برق کشور در زمان حاضر به خاطر فعالیت ماینرهاست" گفت: بنده سخنگوی ماینرها نیستم اما می‌خواهم به چند مسئله اشاره کنم که عزیزان مسئول، سه سال پیش برق در کشور ما قطع می شد، آن زمان ماینر در کار نبود. به نظر می‌رسد عمده‌ چیزی که دارد اتفاق می‌افتد یک فرافکنی است مبنی بر اینکه می‌گویند ما نتوانستیم خیلی از کارها را انجام بدهیم، گردن کی بیندازیم؟ بیاییم بیندازیم گردن ماینرها.
 
وی ادامه داد:‌وزیر نیرو اخیرا گفته در کل برنامه ششم توسعه باید 25 هزار مگاوات ظرفیت جدید ایجاد می‌کردیم  الزامات 25 هزار مگاوات چه بوده است؟ یعنی چطوری باید این 25 هزار مگاوات را ایجاد می‌کردند. از مجموعه‌ منابع مالی مد‌نظر برای اجرای این طرح‌ها، 15170 مگاوات را باید با 9 میلیارد یورو که فایننس خارجی بود می‌ساختیم. تحریم بودیم پول به ما ندادند نتوانستیم بسازیم. پس ما از چیزی که باید برای مردم کشورمان فراهم می‌کردیم به دلایل تحریم که حالا ظالمانه است بر علیه کشور ما مترتب شده، نتوانستیم این کار را بکنیم.
 
وی بیان کرد:‌ وقتی که نتوانستیم این کار را بکنیم یعنی همینطوری از برنامه‌ای که داشتیم عقب هستیم. ما نباید بررسی کنیم بگوییم ما تا الآن از دنیا چقدر جلوتر هستیم. ما باید ببینیم نسبت به مصرفی که الآن مردم تقاضا دارند کجای کار قرار گرفتیم.  ممکن است مثلاً فرض کنید حقوق بنده پنج میلیون است بشود 6 میلیون، بگویم چقدر حقوق من عالی شده است اما وقتی که می‌بینم قبلاً با 5 میلیون می‌توانستم هزینه‌های زندگی‌ام را تأمین کنم ولی الآن شده 9 میلیون تومان نمی‌توانم آن را جمع کنم پس من دچار چالش هستم.
 
کارشناس اقتصاد دیجیتال با بیان این‌که ضعفی وجود داشته که حالا می‌خواهند آن را بپوشاند، اضافه کرد: آمدند ماینرها را این وسط طعمه‌ کرده‌اند و هر کسی می‌آید یک ضربه به آنها می‌زند. می‌گویند ماینینگ (استخراج رمز ارز) در ایران یک و نیم درصد برق مصرفی کشور است. بدبینانه‌ترین حالت می‌گویند چهار درصد است. در خود سایت‌های در ارتباط با صنعت برق می‌گویند معمولاً ما 10 درصد تولیدی که داریم اتلافی است که صورت می‌گیرد. حالا در سیستم‌های انتقال و هر چیزی که هست. اگر ما جلوی همان ده درصد را می‌توانستیم بگیریم یعنی این چهار درصدی که اضافه شده، تازه دو و نیم برابر برق اضافه‌تر ما باید می‌داشتیم که نداریم. آقا ما مشکلات خودمان را داریم می‌گردیم ببینیم تن کی بکنیم. الآن دارند تن ماینرها می‌کنند. پس‌فردا این اتفاق نمی‌افتد می‌کنند تن مردمی که دارند کولر گازی مصرف می‌کنند. همیشه این ماجرا هست.
 
به گفته وی،  از منظر انرژی بخواهیم صحبت کنیم، آن هم انرژی برق، یک نشریه‌ای است در دنیا منتشر می‌شود که می‌آید مشخص می‌کند که کشورهای ماین‌کننده به ترتیب اولویت و میزان چیزی که دارند استخراج می‌کنند ترکیب‌شان چگونه است. چین مقام اول را با 65 درصد تولید دارد. بعد از آن امریکا است، بعد از آن روسیه است، بعد از آن قزاقستان است. مالزی و ایران ششم است. ایران 8.3 درصد کل ماینینگ دنیا را دارد در کشور انجام می‌دهد.
 
شیرازی بیان کرد:‌ اگر ما در کشورمان با 8.3 درصد مشکل برق داریم، پس چین که 65 درصد ماینینگ دنیا را دارد که باید تعطیل شود. پس چرا آنجا تعطیل نمی‌شود؟ زیرا زیرساخت مناسب را فراهم کرده‌اند. اتفاقی که در کشور ما افتاده اینگونه است. آمده‌‌اند گفته‌اند ماینینگ به عنوان صنعت پذیرفته شد. بسیار عالی. خیلی هم خوب. اما اولاً برای گرفتن مجوز که داستان‌ها وجود دارد اما فرض کنید من الان می‌روم اقدام می‌کنم، مجوز را می‌گیرم و می‌خواهم بروم کار کنم.
 
وی تصریح کرد: الآن یک اتفاق جالب دارد می‌افتد. همین پولی که الآن دارند می‌گویند صادراتی و دارند بر این مبنا با مردم محاسبه می‌کنند ما الآن از کشورهای مختلف داریم که دارند در کشور ما ماین می‌کنند که خیلی از آنها برق غیرمجاز دارند استفاده می‌کنند. این را در ذهن داشته باشید. چطور آنها را نمی‌‌توانند ببیند، یک نفر که در خانه‌اش دارد را سراغش می‌روند. این برق صادراتی پول آن را هم پرداخت می‌کنند. اما واقعاً اگر ما صادرات بکنیم توانسته‌ایم پول آن را بگیریم؟ ما اگر می‌توانیم صادر کنیم و پول را نگیریم چطور توقع داریم بگوییم  به مردم خودمان با همان پول صادراتی بفروشیم.
 
وی یادآور شد: حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفته فقط چینی‌ها نیستند که در کشور ما الآن در حوزه‌ ماینینگ دارند فعالیت می‌کنند. لهستان، هند و ترکیه هم دارد این کارها را انجام می‌دهد. پس اگر ما می‌خواهیم شرایط را بهتر کنیم شاید بد نباشد به آنها هم فکری بکنیم، از آنها طوری که باید هم پول برق را بگیریم، هم شاید مالیاتی که اینجا دارند اقدام می‌کنند. 250 هزار تا ماینر را در همین چند وقت اخیر آمدند به مردم مجوز دادند آنهایی که گرفته بودند، ضبط کرده بودند و اینها را به مردم برگرداندند. بعد آمدند انقدر برنامه بهره‌برداری و اینها را سفت گرفتند که عملاً مردم نتوانستند بروند و اینها را به صورت رسمی و درست، در جایگاه درست و میزان، ببرند قرار بدهند و ماین بکنند. اینها رفته زیر زمین شروع به کار کردن کرده است. منظورم از زیر زمین زیرزمین نیست. جاهای مختلف رفته شروع به کار کردن کرده است. باعث این کیست؟ هر چه وزارت صنعت معدن و تجارت در گمرک چیده بود که یک شبه با این کاری که وزارت نیرو کرده است پنبه شد.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید