فرصت یک ماهه صادرگنندگان برای انتقال ارز

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره اقدامات بانک مرکزی برای آزاد‌سازی منابع ارزی کشور، تاکید کرد صادرکنندگان باید تا پایان تیر ماه ارز حاصل از صادرات خود در سال 98 را به چرخه اقتصاد کشور برگردانند.
فرصت یک ماهه صادرگنندگان برای انتقال ارز

صنعت نویس: عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در صفحه مجازی خود نوشت:

در مورد بازار ارز نکاتی را به اطلاع مردم عزیز می رسانم :

1- ارزش ذاتی نرخ ارز، با در نظر گرفتن متغیرهای اقتصادی، سیاسی و روانی، درمقایسه با نرخی که امروز دربازار خرید و فروش می‌شود، حتماً پایین‌تر است. البته نمی‌توان محدودیت‌های ایجاد شده برای کشور را در نظر نگرفت. لیکن، ثبات نرخ حقیقی ارز، برای بانک مرکزی مهم است. نرخ خرید و فروش اعلامی صرافی‌های منتخب بازار نیز، برای جلوگیری از سفته بازی و آربیتراژ می‌باشد.

2- تجربه دو سال اخیر بویژه تا مهرماه ۹۸، نشان داده است نرخ ارز قابل کنترل است. علیرغم التهابات آبان سال۹۸، ورود به لیست سیاه FATF،شیوع کرونا و افت شدید قیمت نفت و فرآورده ها که هرکدام به نوعی تأثیر افزایشی در نرخ داشتند، بانک مرکزی از تمام ظرفیت‌های خود برای اعاده ثبات استفاده کرد. لذا، شرایط بوجود آمده به خاطر کرونا و فشار موقت وارده به بازار ارز در فصل اول امسال و جو روانی ناشی از قطعنامه شورای حکام آژانس، نباید موجب دریافت سیگنال اشتباه بشود.

3- علیرغم محدودیت درآمد نفت، موازنه مبادلات خارجی کشور مناسب است. بانک مرکزی نیز علیرغم تداوم فشار آمریکا، ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی را تأمین خواهد کرد.

4- پیگیری آزادسازی و دسترسی به منابع ارزی مسدودی متعلق به ایران، بصورت ویژه در دستور کار بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها قرار دارد. برخی را نتیجه گرفته‌ایم و نتایج عملی برخی دیگر نیز به تدریج مشخص خواهد شد.

5- صادرکنندگان بایستی تتمهٔ ارز حاصل از صادرات خود درسال ۹۸ را به روش‌های اعلامی بانک مرکزی، تا پایان تیرماه به چرخه اقتصاد کشور برگردانند. با توجه به حجم بالای تعهدات آنها، قطعاً در هفته‌های پیش رو شاهد تأثیر آن در بازار ارز خواهیم بود.
فارس

افزودن نظر جدید