طلا باز هم گران شد

فارس به نقل از رویترز نوشت: کمتر شدن سود اوراق قرضه، بلاتکلیفی در مورد رشد اقتصادی و سویه جدید ویروس کرونا به نام اومیکرون، بر جذابیت طلا افزود و قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه، ۵.۴۹ دلار افزایش یافت.
طلا باز هم گران شد

اقتصادنویس: با کمتر شدن سود اوراق قرضه و بلاتکلیفی در مورد رشد اقتصادی و به علت اینکه گونه جدید ویروس کرونا به نام اومیکرون بر جذابیت طلا افزوده است، قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه افزایش یافت.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی با ۵ دلار و ۴۹ سنت افزایش ۱۷۸۰.۹۸ دلار فروخته شد. قیمت طلای آمریکا نیز با افزایش ۰.۲ درصدی به ۱۷۸۰.۶۰ دلار در هر اونس رسید.

پس از اینکه جرمی پاول، رئیس فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا، گفت این بانک در مورد اینکه به خرید اوراق قرضه پیش از زمان پیش بینی شده پایان دهد یا نه، در نشست ماه دسامبر بحث و گفت‌وگو خواهد کرد و اینکه کلمه «گذرا»، دیگر دقیق ترین اصطلاح برای توصیف تورم نیست، قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه، به کمترین میزان در یک ماه گذشته رسید.

ریچارد کلریدا، معاون بانک مرکزی آمریکا نیز گفت کم کردن نرخ تورم برای حفظ کردن انتظارات تورمی بانک مرکزی در نزدیکی هدف ۲ درصد، اهمیت داشت.

کاهش محرک های اقتصادی و افزایش نرخ بهره بانکی، میزان سوددهی اوراق قرضه دولتی را بالا می برد و این امر سبب می شود تا هزینه های نگهداری طلا به عنوان دارایی بدون بهره بیشتر شود و قیمت طلا کاهش یابد.

از دلایل تقویت قیمت طلا این بود که سوددهی اوراق ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا افزایش یافت اما در نزدیکی رقمی که بازارها در روز سه شنبه بسته شد، باقی ماند و این رقم کمترین رقم در ۳ هفته گذشته به شمار می رود.

وارن ونکتاس، تحلیلگر DailyFX گفت: «چشم انداز کند شدن رشد اقتصادی و ادامه فشارهای تورمی می تواند باعث شود که بحث «رکود تورمی» بار دیگر ادامه پیدا کند. قیمت طلا می تواند از این پس زمینه اقتصادی منتفع شود اما همچنان به آمار مربوط به شیوع اومیکرون گره خورده است.»

آمریکا قوانین سخت تری در زمینه تست کووید ۱۹ برای مسافران هوایی اعمال کرده است و در عین حال، کشورهای بیشتری قوانین سخت تری در مرزهای خود برای مهار شیوع گونه جدید کرونا موسوم به اومیکرون اجرا کرده اند.

بانک کردیت ایشو پیش بینی کرد قیمت طلا در سال آینده به طور متوسط به ۱۸۵۰ دلار در هر اونس خواهد رسید و در سال ۲۰۲۳ به ۱۶۰۰ دلار در هر اونس کاهش خواهد یافت.

کردیت ایشو در یادداشتی در روز گذشته نوشت: «بانک مرکزی آمریکا در نیمه دوم سال آینده، یک بار نرخ بهره بانکی را افزایش خواهد داد و از هم اکنون تا آن زمان نرخ تورم همچنان بالا خواهد ماند، این امر سبب خواهد تا نرخ های واقعی عمیقا منفی باقی بمانند که این شرایط برای قیمت طلا تقویت کننده است.»

قیمت نقره نیز با ۲ سنت افزایش به ۲۲.۸۳ دلار در هر اونس رسید، پلاتین نیز با ۱۱ دلار و ۹۱ سنت افزایش ۹۵۰.۹۸ دلار در هر اونس فروخته شد.

روز گذشته پس از اینکه مدیر ارشد اجرایی شرکت داروسازی مدرنا در مورد تاثیر واکسن‌ها بر گونه جدید کرونا ابراز تردید کرد، قیمت طلا افزایش یافت زیرا سرمایه‌گذاران بار دیگر به طلا به عنوان منبع امن سرمایه‌گذاری روی آوردند.

اظهارات مدیر مدرنا در روز گذشته بازارها را به لرزش درآورد و به کاهش ارزش سهام‌های اروپایی منجر شد.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید