زنگنه: مهمترین کار وزیر نفت دولت آینده بازگرداندن ایران به بازار نفت است

وزیر نفت گفت: مهمترین کار وزیر نفت دولت آینده، بازگرداندن ایران به بازار نفت و پس گرفتن سهم از دست رفته ایران به دلیل تحریم‌هاست.
زنگنه: مهمترین کار وزیر نفت دولت آینده بازگرداندن ایران به بازار نفت است

اقتصادنویس: به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بیژن زنگنه، وزیر نفت، پس از پایان یکصد و هشتاد و یکمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در جمع خبرنگاران گفت: اوپک سالانه دو نشست برگزار می‌کند؛ یکی در ژوئن و دیگری در دسامبر؛ این نشست، نشست عادی اوپک بود که به بررسی مباحث اداری گذشت، گزارش‌های فنی و اقتصادی که از بازار تهیه شده، در نشست اوپک پلاس که طی ساعات آینده برگزار می‌شود، مطرح و درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود، فکر می‌کنم همان به سمت تمدید برویم.

وی ادامه داد: در اوپک، اصل بر اجماع‌نظر است.

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره آخرین حضور خود در نشست اوپک گفت: خوشحالم که بار سنگینی که این سال‌ها بر دوشم بوده است را ان‌شاءالله با سلامت و درستی و صداقت بر زمین می‌گذارم و امیدوارم همکار بعدی نیز این بار سنگین را با موفقیت بر دوش بگیرد، من هم در این نشست از اعضا خواهش کردم که با وزیر محترم آینده نفت همکاری کنند.

زنگنه با بیان اینکه در نشست امروز آن چیزی که به‌صورت گذرا از سوی دبیرکل اوپک مطرح شد مسئله بازگشت ایران بود و اعضای اوپک مقداری نسبت به این بحث ابراز نگرانی دارند که ایران چطور برمی‌گردد، افزود: فکر می‌کنم مهمترین کاری که دولت آینده باید انجام دهد مدیریت کردن بازگشت ایران به بازار نفت پس از برداشتن تحریم‌هاست.

وی تاکید کرد: دیدگاه‌هایی را که دارم با ریزه‌کاری به دوستان منتقل خواهم کرد که اگر مصلحت دانستند از آن‌ها استفاده شود.

وزیر نفت درباره قدردانی دبیرخانه اوپک هم اظهار کرد: دوستان دبیرخانه لطف کرده و نماهنگی را تهیه کرده بودند و به‌عنوان فردی که بیشترین سابقه وزارت را در اوپک داشته از من تجلیل شد، البته قدردانی از جمهوری اسلامی بود. اوپک از نظر من تنها سازمان جهان سومی است که توانسته در بخش اقتصاد جهان تاثیرگذار باشد، ما سازمان مشابه‌ای در جهان سوم نداریم.

زنگنه با بیان این که هیچ سازمانی مشابه اوپک در جهان سوم نداریم که در اقتصاد جهان تاثیرگذار باشد، گفت: معنا یا مفهوم کلیدی که اوپک توانسته به آن عمل کند و موفق شود این است که در عین رقابت و اختلاف سیاسی همکاری داشته است.

وی ادامه داد: در جهان سوم به‌طور معمول این طور است که ما یا با هم دوست هستیم یا دشمنیم و در حال جنگ، حد وسطی نداریم، در حالی که در سیاست خارجی به‌هیچ‌وجه دوست و دشمن معنا ندارد، همه کشورها به دنبال منافع خود هستند، امروز همه کشورها در اوپک به دنبال منافع خود می‌گردند، این موضوعی است که من در این سال‌ها یاد گرفتم.

وزیر نفت تصریح کرد: نباید به بعضی از حرف‌ها توجه کرد، واقعیت این است که هر کشوری به دنبال حداکثر کردن منافع خود است، وزیرانی که به اوپک می‌آیند، سال‌ها تجربه دارند. آنان در سمت‌های مختلف فعالیت و بسیار تجربه کسب کرده‌اند.

زنگنه ادامه داد: آنان به اوپک می‌آیند تا منافع کشورشان را حداکثر کنند؛ شما هم که آنجا می‌روید منافع خود را حداکثر می‌کنید، بسیاری از کشورها با هم رقیب هستند و اختلاف‌های جدی سیاسی دارند اما مهم این است که در کنار هم می‌نشینند و طوری عمل می‌کنند که در عین رقابت، منافع خود را حداکثر کنند، در این سال‌ها همیشه منافع اعضای اوپک تامین شده و حضور این سازمان به نفع اعضایش بوده است.

وی ادامه داد: این بزرگترین درسی است که من از حضور در اوپک گرفتم و فکر می‌کنم این موضوع بزرگترین چیزی است که اوپک باید آن را حفظ کند؛ چه در جهان سوم، چه در بین ما و همسایه‌هایمان و چه بین ما و اعضای دیگر اوپک.

وزیر نفت با بیان اینکه مسئله این است که باید در عین اختلاف‌نظر سیاسی و حتی اختلاف‌های فراتر از سیاست بتوان با هم همکاری کرد، گفت: راه‌های این همکاری هم وجود دارد و این طور نیست که راه همکاری بسته باشد، در هر حال می‌توان مسیرهایی برای این همکاری پیدا کرد.

زنگنه یادآور شد:‌ من در سال‌هایی که در اوپک بودم، همواره از این نکته دفاع کردم و همیشه این مسئله در ذهنم بوده و با توجه به این نکته کارها را جلو برده‌ام که الحمدالله هم به نفع جمهوری اسلامی ایران و هم به نفع مجموع کشورهای مسلمان‌، غیرمسلمان‌ تولیدکننده و مصرف‌کننده بوده است.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید