ایران همچنان در لیست سیاه FATF

گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی، اف‌ای‌تی‌اف اعلام کرد که ترکیه، مالی و اردن را در فهرست «خاکستری» خود قرار داده است. ایران و کره شمالی همچنان در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی باقی ماندند.
ایران همچنان در لیست سیاه FATF

اقتصادنویس: به گزارش «انتخاب» به نقل از آسوشیتدپرس، جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی همچنان در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی باقی ماندند.

گروه ویژه اقدام مالی، «اف‌ای‌تی‌اف»، گروهی بین‌المللی که با هدف مبارزه با پول‌شویی در سطح جهانی فعالیت می‌کند، تصویب چند لایحه مرتبط با پولشویی را برای خروج ایران از فهرست سیاه لازم می‌داند.

این گروه گروه روز دوم اسفند سال ۹۸ پس از اینکه ایران از تصویب برخی لوایح مربوط به پولشویی و اصلاحات لازم در نظام مالی خود خودداری کرد، اعلام کرد که ایران را به فهرست سیاه خود بازگردانده است.

مارکوس پیلر، رئیس گروه ویژه اقدام مالی، روز پنجشنبه گفته است، ف‌ای‌تی‌اف در جریان نشست سه روزه خود در این هفته مراکش، بورکینافاسو، سنگال و جزایر کیمن را به فهرست کشورهای تحت نظر اضافه کرد و پاکستان را، علی‌رغم پیشرفت‌های این کشور، در لیست خاکستری نگه داشت.

مارکوس پیلر اضافه کرده است٬ ترکیه می‌بایست «به مسائل جدی نظارتی» در بخش‌های بانکی٬ مسکن و املاک٬ معاملات طلا و سنگ‌های قیمتی رسیدگی کند.

رئیس گروه ویژه اقدام مالی تصریح کرد٬ ترکیه باید نشان دهد که به طور موثر با پرونده‌های پیچیده پولشویی مقابله می‌کند و نشان دهد که شبکه‌های مالی تروریست‌ها٬ به ویژه گروه‌هایی که سازمان ملل تعیین کرده مانند القاعده و داعش٬ را تحت پیگرد قرار می‌دهد.

وزارت خزانه داری ترکیه روز پنجشنبه در واکنش به اقدام «ف‌ای‌تی‌اف» در بیانیه‌ای اعلام کرد: علی‌رغم تمامی تلاش‌های ما در زمینه مطابقت (با مقرارات)، قرار دادن کشور ما در لیست خاکستری کار شایسته‌ای نبود.

وزارت خزانه داری ترکیه اضافه کرده است در دوره آتی اقدامات لازم با همکاری «اف‌ای‌تی‌اف» و همه نهادهای مربوطه انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که کشور ما در اسرع وقت از این لیست خارج می‌شود.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید