افزایش ۳۰ درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا در سه ماهه نخست ۲۰۲۱

سرمای بی‌سابقه در فصل زمستان در اروپا باعث افزایش ۳۰ درصدی واردات گاز این قاره از روسیه شده است.
افزایش ۳۰ درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا در سه ماهه نخست ۲۰۲۱
اقتصادنويس: به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشا تودی، شرکت گازپروم روسیه صادرات گاز طبیعی به اروپا را 30.7 درصد در سه ماهه اول سال جاری میلادی افزایش داده است.
 
 این افزایش قابل توجه سالانه تا حدود 53 میلیارد مترمکعب، احتمالاً به خاطر سرمای بی‌سابقه در فصل زمستان در اروپا بوده است. کل صادرات گاز روسیه به اروپا در ماه مارس به بالاترین رقم 18.2 میلیارد متر مکعب رسید.
 
 آلمان، بزرگترین واردکننده گاز روسیه، واردات خود از این کشور را در سه ماهه اول 2021 سه برابر کرد. بیشتر این نفت از طریق خط لوله گاز نورد استریم ارسال شد که از بستر دریای بالتیک از روسیه مستقیما به آلمان می‌رسد.
 
 
گازپروم روسیه تا سال 2025 صادرات گاز مایع خود را 2 برابر می‌کند
 
 صادرات به صربستان هم افزایش قابل توجهی داشت و 71.3 درصد بالا رفت. فروش نفت روسیه به بلغارستان و یونان هم از زمان عملیاتی شدن خط لوله گاز ترکیش استریم به ترتیب 52.4 و 23.4 درصد افزایش یافته است.
 
 رومانی هم که بارها در مورد خودکفایی انرژی خود صحبت کرده، خرید گاز از روسیه را 90 درصد بالا برده است. محموله‌های گاز روسیه به این کشور از طریق اوکراین و مولداوی حمل می‌شوند که بسیار گرانقیمت‌تر از خط لوله ترکیش استریم است.
 
 صادرات گازپروم به ترکیه در سه ماهه اول سال جاری میلادی بیش از دو برابر شده است. افزایش 106.6 دزصدی صادرات گاز روسیه به ترکیه، گازپروم را تبدیل به عرضه کننده شماره یک انرژی به این کشور کرده است.
 
 شرکت گازپروم در 2020 صادرات گاز خود را تا 179.3 میلیارد متر مکعب پایین آورد که نتیجه تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر تقاضای انرژی در میان مشتریان بین المللی این شرکت بود.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید