استقبال ایران از رویکرد ازبکستان برای استفاده از ظرفیت‌های بندر چابهار

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: جمهوری اسلامی ایران از رویکرد دولت ازبکستان برای استفاده از ظرفیت‌های بندری چابهار برای توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری این کشور در بندر شهید بهشتی استقبال می‌کند.
به گزارش اقتصادنويس از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، «علی اکبر صفایی» در دومین نشست سه جانبه جمهوری اسلامی ایران، جمهوری هند و ازبکستان افزود: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، توسعه همکاری‌های همه جانبه با کشورهای همسایه است.
 
وی خاطرنشان کرد: با پیوستن ازبکستان به تفاهم نامه چابهار، در آینده‌ای نزدیک شاهد هموار شدن مسیر ترانزیت کالا بین هند، ایران و ازبکستان خواهیم بود.
 
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: طی چند سال گذشته و با اجرایی شدن تفاهم نامه چابهار، ترافیک بندری در بندر شهید بهشتی افزایش قابل توجهی داشته است و امیدوار هستیم با همکاری همه جانبه هند، ایران، افغانستان و ازبکستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی، فعالیت بندر چابهار بیش از پیش شود.
 
بندر چابهار؛ مسیری اقتصادی  تر و باثبات تر
 
«سانجی برانجان» معاون وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراه های هند نیز در این نشست، گفت: توافقنامه چابهار بین ایران، هند و افغانستان راهکاری برای دسترسی افغانستان به آب‌های آزاد و توسعه بندر چابهار در ایران بوده است. 
 
وی افزود: بندر چابهار، در سال‌های اخیر به هاب ترانزیت منطقه تبدیل شده و مسیری اقتصادی تر و با ثباتی را برای اتصال هند به کشورهای آسیای مرکزی ایجاد کرده است.
 
معاون وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراه های هند خاطرنشان کرد: ما باید مکانیزمی ایجاد کنیم که امکان اتصال ازبکستان به چابهار برای ترانزیت کالا فراهم شود و از همین طریق دسترسی دیگر کشورهای آسیای میانه به چابهار نیز میسر شود. 
 
نقش پررنگ بندر چابهار در تسهیل حمل و نقل و لجستیک بین کشورهای منطقه
 
«عبدالصمد موئمنف» معاون وزیر حمل و نقل ازبکستان نیز گفت: کشورهای هند، ایران و ازبکستان پیشینه تاریخی و فرهنگی مشترک زیادی دارند و تجارت بین سه کشور از گذشته در جریان بوده است. 
 
وی با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری ازبکستان و هند در سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است، تاکید کرد: بندر چابهار می تواند نقش پررنگی در تسهیل حمل و نقل و لجستیک بین کشورهای منطقه داشته باشد. 
 
معاون وزیر حمل و نقل ازبکستان در ادامه از بازدید یک هیات ازبکستانی از بندر چابهار در آینده ای نزدیک خبر داد.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید