پرداخت تمام تسهیلات حمایت کرونایی کارفرمایان تا ۲ ماه آینده

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار بیان کرد:برای بنگاه‌های با نیروی شاغل کمتر از ۵۰ نفر، ۷۰ درصد حمایت در قالب پرداخت دستمزد خواهد بود و ۳۰ درصد به عنوان سرمایه در گردش در نظر گرفته شده است.

اقتصادنویس: علاالدین ازوجی،مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار در گفت‌وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره جزئیات پرداخت تسهیلات به یک میلیون کسب و کار آسیب دیده از کرونا گفت:ترتیبی که برای این بحث اتخاذ شده است به این صورت است که ابتدا پیامک هایی از سوی وزارت کار برای کارفرمایانی که به شدت آسیب دیده اند ارسال می شود،بعد از ارسال پیامک که قید شده است کارفرمایان در صورت تمایل می توانند ثبت نام کنند. این امکان برای کارفرمایان فراهم می شود که از چهارشنبه این هفته به تدریج در سامانه کارا در قسمت تسهیلات کرونا ثبت نام کنند. بر اساس کد ملی که کارفرما در اختیار سامانه قرار می دهد، وارد سیستم خواهد شد و فرآیند ثبت نام آغاز می شود. در آنجا بحث ارائه مشخصات اولیه کارفرما خواهد بود.

وی در پاسخ به اینکه معیار شناسایی بنگاه های آسیب دیده چیست گفت: براساس چند قائده کاری بود.اول اینکه در آن 13رسته باشند،بنگاه ها به شدت آسیب دیده باشند، ستاد ملی مبارزه با کرونا برخی از کسب و کارها را بالاجبار تعطیل کرده است.این دسته از بنگاه ها بنگاه هایی هستند که از لحاظ تجمع و خرید وفروش بالایی دارند که بر همین اساس بنگاه هایی که با اجبار ستاد ملی کرونا تعطیل شدند، حمایت های بیشتری خواهند داشت.

ازوجی با بیان اینکه 3میلیون شاغل آسیب دیده در یک میلیون واحد کسب و کار مشغول فعالیت هستند افزود:برای پرداخت تسهیلات مبنا نیروی کار شاغل بیمه شده در بنگاه است. به ازای هر یک نفر شاغل بیمه شده که در بنگاه فعال باشد 12 میلیون تومان وام پرداخت خواهد شد. واحدهایی که به اجبار تعطیل شده باشند این رقم 16میلیون تومان خواهد بود.تسهیلات تا دو ماه آینده پرداخت‌ها به طور کامل انجام خواهد شد.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری درباره جزئیات پرداخت تسهیلات به بنگاه های مختلف گفت: برای بنگاه‌های با نیروی شاغل کمتر از 50 نفر، 70 درصد حمایت در قالب پرداخت دستمزد خواهد بود و 30 درصد به عنوان سرمایه در گردش در نظر گرفته شده است. برای بنگاه‌های بزرگ‌تر نیز50 درصد به عنوان دستمزد و 50 درصد به عنوان سرمایه در گردش منظور شده است.

وی بیان کرد: کارفرمایی که بعد از ثبت نام در سامانه کارا،بتوانداطلاعات و داده ها رادر بازه زمانی کوتاه تری در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار دهند. فرآیندپرداخت تسهیلات برایش سریع تر خواهد بود.

ازوجی در ادامه گفت: سعی شده اطلاعات دریافت شده با هماهنگی سازمان تامین اجتماعی باشد و مرکز تماس نیز ایجاد شده و سامانه راه اندازی شده است. بنابراین با مشخص شدن سهم بانکها برای مشاغل رسمی و غیر رسمی مشکلی در پرداخت تسهیلات نخواهد بود.تسهیلات به کارفرما و خویش فرمایان بدون کمترین دخالت خواهد بود و از این جهت مشکلی نخواهیم داشت. واحدهای اقتصادی دارای پروانه کسب و کد بیمه شاغلین انجام می شود و برای واحدهای بدون بیمه نیز تا دوماه آینده عملیاتی خواهد شد.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید