قیمت نفت جان گرفت

روز جمعه با کاهش ارزش دلار و افت شاخص آن، سرمایه گذاران ترغیب به سرمایه گذاری بیشتر بر روی نفت شدند و قیمت این محصول افزایش یافت. اما با این حال، گزارش عدم تبعیت کامل روسیه از قرارداد کاهش تولید نفت، منجر به هوشیاری تجار گشته است.
 قیمت نفت جان گرفت

اقتصادنویس: به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده دیروز ۳۶ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۵.۴۴۴ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۳۶ سنت افزایش، بشکه‌ای ۵۲.۹۷ دلار صورت گرفت.

ذخائر نفت خام ایالات متحده آمریکا که بزرگترین مصرف کننده نفت جهان می باشد 1.5 میلیون بشکه در هفته گذشته رشد داشته است. البته این میزان کمتر از پیشبینی تحلیلگران بوده، اما با اینحال، ذخایر نفت آمریکا، بعد از 8 هفته متوالی افزایش، به رکورد 520.2 میلیون بشکه رسیده است.
 
بااینحال معاملات نفت هنوز در وضعیت تجاری تنگاتنگی قرار دارد که بخاطر پایبندی اوپک به کاهش تولید ها و جبران افزایش ذخائر ایالات متحده است.
 
سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) برای بار دوم تولید نفت خود را در فبریه کاهش داده است که نشان دهنده پایبندی 94 درصدی گروه صادر کننده به توافق خود می باشد. کاهش های سنگین عربستان سعودی و آنگولا پایبدی ضعیف تر سایر اعضاء را جبران کرده است.
 
پایبندی روسیه همچنان ضعیف است.
 
دو منبع آشنا با اطلاعات نفت روسیه به رویترز گفتند تولید نفت روسیه در فبریه به 11.10 میلیون بشکه در روز رسیده است که به نسبت 11.2 میلیون بشکه در اکتبر کاهش بسیار ناچیزی داشته است. روسیه متعهد شده بود تا تولید نفت خود را تا 300 هزار بشکه در روز در نیمه اول سال 2017 کاهش دهد.
 
وانگ تائو تحلیلگر کالاها و امور تخصصی انرژی رویترز می گوید ممکن است نفت ایالات متحده آمریکا تا 53.21 دلار به ازای هر بشکه کاهش پیدا کند. نفت خام برنت به همین شکل و تا حدود 55.93 دلار تا 57.26 دلار به ازای هر بشکه باقی خواهد ماند.
 
در ماه نوامبر سازمان کشور های صادر کنندۀ نفت توافق کردند تا برای ایجاد تعادل در بازار و پایان بخشیدن به عرضۀ بیش از تقاضایی که در دو سال گذشته گریبان گیر صنعت نفت شده بود، تولید خود را کاهش دهند. تا کنون چند تولید کنندۀ عضو اوپک به تعهدات خود عمل کرده اند و تولید نفتشان را کاهش داده اند.
 
در ۳۰ نوامبر اوپک توافق کرد تا تولید خود را ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهد و به طور میانگین در شش ماه اول سال ۲۰۱۷ به ۳۲.۵ میلیون بشکه در روز برساند. این در حالی ست که کشورهای غیر عضو نظیر روسیه، مکزیک و عمان نیز پذیرفته‌اند تا در مجموع تولید خود را به طور متوسط روزانه ۵۵۸ هزار بشکه کاهش دهند. 
 
بنابر ارزیابی های معدل شش منبع ثانویه که اوپک برای نظارت بر تولید خود استفاده می کند، عرضه 11 عضو این سازمان، با هدف تولید تحت قرارداد، در ژانویه تا 29.921 میلیون بشکه کاهش داشته است. طبق محاسبات اوپک این میزان معادل است با 92 درصد پیروی و همکاری.
 
همکاری ۹۴ درصدی به وضوح از ۶۰ درصد قرار قبلی اوپک برای کاهش در سال ۲۰۰۹ بسیار بیشتر است و آمار و ارقام اوپک نشان می دهد که این همکاری تا بحال بسیار بالا بوده است.
 
محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک، درباره تمدید قرارداد برای نیمه دوم سال گفت هنوز خیلی زود است تا درباره تمدید قرارداد صحبت کنیم. این مسئله باید در نشست بعدی اوپک در ماه می بررسی شود.
 
قرارداد فعلی از اول ژانویه عملیاتی شده است و تا ۶ ماه یعنی تا پایان نیمه اول ۲۰۱۷ ادامه خواهد داشت.
تابناک

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید