ساعت‏ هوشمند Dot مخصوص نابینایان

این روزها استفاده از برنامه‏های پیام‏رسان و GPS شاید بیشترین بخش مورد استفاده در دنیای تکنولوژی باشد. اما تا به امروز برنامه‏ای کاربردی در این حوزه‏ها برای افراد نابینا یا کم بینا وجود نداشت و این افراد عملا از اصلی‌ترین بخش‏های دنیای تکنولوژی به دور بودند.
ساعت‏ هوشمند Dot مخصوص نابینایان

اقتصادنویس: اما یک شرکت کره‌ای محصول متفاوتی عرضه کرد است، یک ساعت هوشمند که دسترسی این قشر از جامعه را به دنیای تکنولوژی راحت‏تر می‏کند. ساعت هوشمند Dot با قابلیت اتصال از طریق بلوتوث به گوشی‏هوشمند، همراه با صفحه مجهز به خط بریل معرفی شده است. کاربران نابینا یا کم‏بینا از طریق لمس صفحه این ساعت، قادر هستند تا پیام‏های دریافتی خود از هر سرویس یا شبکه اجتماعی را از طریق گوشی‏هوشمند خود دریافت و از سوی ساعت دات آنها را به خط بریل بخواند. کاربران همچنین قادر خواهند بود تا پیام‏های ساده را از طریق دکمه‏های کناری این ساعت ارسال کنند.

 

شرکت اپل نیز قبلا تلاش کرده ساعت هوشمند اپل واچ خود را برای افراد نابینا قابل استفاده کند. اما از آنجا که این قابلیت، پیام‏های دریافتی کاربران را از طریق صدا برای آنها ارسال می‏کند، حریم شخصی کاربر در معرض خطر قرار می‏گیرد. ساعت هوشمند دات، نتیجه اندیشه خلاق مدیرعامل و موسس این شرکت، «اریک کیم» است. او اعلام کرده است که ایده ساخت چنین محصولی برای افراد معلول بینایی، زمانی به ذهنش خطور کرد که در دانشگاه واشنگتن تحصیل می‏کرد. او در آن زمان یک هم‌کلاسی نابینا داشت که همیشه کتاب‏های قطور و حجیم را با خود همراه داشت، درحالی‌که دیگر دانشجویان به راحتی فقط یک تبلت حمل می‏کردند. او بعدا فهمید که این کتاب‏ها به خط بریل (خط قابل استفاده از سوی نابینایان) نوشته شده‏اند و به‌دلیل اینکه یک دانشجو به‌دلیل نابینا بودن نمی‏تواند از هیچ کدام از انواع تکنولوژی‏های روز دنیا بهره ببرد، بسیار متاثر شد.

با وجود اینکه ایده و طرح این محصول، ناب و استثنایی است، مشکلاتی نیز دارد. اول اینکه همه افرادی که مشکل بینایی دارند، با خط بریل آشنا نیستند. طبق گزارش فدراسیون ملی نابینایان، فقط 10 درصد جمعیت نابینایان در آمریکا قادر هستند که خط بریل را بخوانند. در گزارش دیگری نیز عنوان شد که به‌دلیل کوچکی صفحه ساعت هوشمند، خواندن متن‏های طولانی از این طریق می‏تواند کار بسیار سختی برای فرد باشد.  از آنجا که ساعت دات، رابط برنامه‌نویسی یا API دارد، طراحان برنامه‏ها قادر خواهند بود تکنولوژی ساعت را به‌روزرسانی کنند یا حتی قابلیت‏های جدیدی برای آن عرضه کنند. طراحی و تولید ساعت هوشمند دات، 3 سال زمان برده است و فعلا فقط قرار است در برخی از فروشگاه‏های به‏خصوص در بریتانیا، از ماه مارس عرضه شود. طراحان این ساعت اعلام کرده‏اند به‌زودی این محصول در کشور آمریکا نیز عرضه خواهد شد. قیمت این ساعت هوشمند، 300دلار است و در حال حاضر این ساعت‏ها با 10 درصد تخفیف، از طریق وب‌سایت شرکت پیش‌فروش می‏شوند.

دنیای اقتصاد

 

افزودن نظر جدید