خودرو از لایه سرمایه‌گذاری خارج می‌شود

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در عید سعید فطر فروش‌های فوق‌العاده خودرو شروع خواهد شد.
اقتصادنويس: حسین مدرس خیابانی با اشاره به اهمیت مهم بحث صادرات و مدیریت واردات گفت:  ما معتقدیم که جهش تولید حتما از مسیر صادرات اتفاق خواهد افتاد. ضمن آنکه برای حفاظت از منابع ارزی و کمک به تامین مایحتاج اساسی مردم حتما باید از منابع ارزی محافظت کنیم که مدیریت کنترل و حتی ممنوعیت واردات در دستور کار است.
 
وی ادامه داد: مسئله بعدی مدیریت بازار است که موضوع خاص و مهم و مورد توجه مسئولین، رهبری و مردم است که از برنامه‌های اصلی وزارت صمت است.
 
خیابانی در خصوص اقدامات و برنامه‌های صنعت خودرو نیز گفت: بر همین اساس سه جلسه فشرده و فوق‌العاده برای بررسی این مسئله برگزار کردیم. براساس این جلسه برای ساماندهی به بازار خودرو چند رکن به طور همزمان و اساسی باید اصلاح شود.
 
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: بخش اول، تامین است بنابراین هر تصمیمی که در صنعت خودرو گرفته می‌شود با تاکید بر حمایت از تولید داخل خواهد بود. مسئله دوم اصلاح در سیستم ثبت‌نام، فروش و تحویل است که برای آن شعار محوری واقعی کردن تقاضا و عدالت در توزیع را در نظر گرفته‌ایم تا به این وسیله خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی برسد.
 
خیابانی ادامه داد: در قالب این بسته، یک فروش فوق‌العاده قبل از ایام عید فطر برگزار خواهد شد تا بتوانیم بازار را متعادل کنیم. رکن سوم و چهارم کنترل حلقه اتصال است تا مطمئن شویم کسی که در این سامانه ثبت‌نام می‌کند مصرف‌کننده واقعی خواهد بود. در مجموع این سه روش باعث کاهش التهاب در بازار خودرو می‌شود و آن را از یک کالای سرمایه‌ای خارج می‌کند.
 
وی با تاکید بر اینکه برای فروش سه روش در نظر گرفته‌ایم، گفت: روش اول روش فروش فوق‌العاده است که در ایام عید فطر حتما برگزار خواهد شد. دوم پیش‌فروش است که شرایط سخت‌تر و طولاین‌مدت است و شیوه مشارکت در تولید است که تحویل آن از یک سال تا دو سال است.
 
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت شرایط برای کنترل فروش را به شرح زیر اعلام کرد:
 
1- خودروهای صفرکیلومتر بعد از سه ماه از گارانتی خارج می‌شوند تا به این وسیله احتمال دپوی خودرو را توسط دلالان کاهش دهیم.
 
2- تمام انبارها و پارکینگ‌ها ملزم به اعلام موجودی خود هستند.
 
3- در فروش فوق‌العاده براساس شیوه‌نامه کمیته خودرو یک سال سند در رهن شرکت‌های خودروساز خواهد ماند.
 
4- اولویت تحویل برای کسانی است که پلاک فعال نداشته باشند.

افزودن نظر جدید