جزئیات برنامه افتتاح ۲.۲ میلیارد دلار طرح معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: در سال جهش تولید، ۲.۲ میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی افتتاح می شود.
جزئیات برنامه افتتاح ۲.۲ میلیارد دلار طرح معدن و صنایع معدنی

اقتصادنویس: خداداد غریب پور در نشست هم اندیشی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعضای هیأت عامل، معاونان و مدیران ایمیدرو و مدیران عامل شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در سال گذشته، ۳.۲ میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی تکمیل و بیشتر آنها افتتاح شد و افتتاح تعدادی از طرح‌ها به دلیل مساله کرونا به تعویق افتاد.

سرمایه گذاری ۳,۵۰۰ میلیارد تومان ایمیدرو و بخش خصوصی

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به سرمایه گذاری ۳,۵۰۰ میلیارد تومان این سازمان و بخش خصوصی در سال ۹۸ گفت: از این میزان، ۱,۷۰۰ میلیارد تومان مربوط به سرمایه گذاری جذب شده از بخش خصوصی بود.
وی افزود: بودجه ایمیدرو در ابتدای سال گذشته، ۷۵۰ میلیارد تومان بود که این رقم را تا پایان سال گذشته، به ۱,۸۰۰ میلیارد تومان (بیش از ۲ برابر) افزایش دادیم.

رشد ۱۶۰ درصدی بخش اکتشاف

غریب پور با اشاره به رشد ۱۶۰ درصدی بخش اکتشاف ایمیدرو تصریح کرد: تا پایان نیمه نخست سال ۹۷، ایمیدرو ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی انجام داده بود اما از نیمه دوم ۹۷ تا پایان سال ۹۸، معادل ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع به پهنه‌های اکتشافی افزوده شد.

وی ادامه داد: با این میزان فعالیت، وسعت اکتشافات ایمیدرو به ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع رسید. به گفته وی، کار اکتشافات اولیه این پهنه‌ها در سال گذشته به اتمام رسید.

واگذاری ۵۷ هزار کیلومتر مربع پهنه به بخش خصوصی

رئیس هیأت عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: اتفاق کم نظیر انجام شده در سال گذشته با حمایت وزارتخانه، واگذاری حدود ۵۷ هزار کیلومتر مربع از پهنه‌ها برای اکتشاف به کنسرسیوم بخش خصوصی با مدیریت شرکت معادن و فلزات بود. وی افزود: این اقدام، شرایط را برای حضور بخش خصوصی در حوزه پرریسک اکتشاف در مراحل شناسایی و پی جویی و به ویژه در مراحل اکتشافات تکمیلی فراهم کرد.

وضعیت مطلوب ذخایر استراتژیک

غریب پور با اشاره به تحریم‌های ۴ باره صنایع فلزی از نوامبر ۲۰۱۸، بیان داشت: به رغم این شرایط اما با اقدامات انجام شده در سال گذشته، ذخایر استراتژیک صنایع آلومینیوم و فولاد (پودر آلومینیوم و الکترود گرافیتی) تأمین شد و اکنون در وضعیت بسیار مطلوبی هستند.
وی ادامه داد: برنامه صادرات امسال در بخش معدن و صنایع معدنی، ۵۰ هزار میلیارد تومان است.

رشد تولید در سال ۹۸

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به رشد محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۸ گفت: در بخش کنسانتره سنگ آهن ۴ درصد، آهن اسفنجی ۷ درصد، شمش ۵ درصد و محصولات فولادی ۶ درصد رشد داشتیم. وی تصریح کرد: خوشبختانه با وجود همه مشکلات، در سال جاری نیز رشد تولید داشتیم. وی ادامه داد: در بخش صادرات، به رغم موانع بین المللی در سال گذشته، رشد ۱۰۰ درصدی صادرات مس و ۲۷ درصدی صادرات فولاد داشتیم.

به گفته غریب پور، در سال ۹۸، ۱۴۶ معدن کوچک مقیاس فعال شد و برنامه امسال نیز، فعال سازی ۲۰۰ معدن است.

افزایش سرمایه صندوق بیمه معدن

غریب پور با اشاره به افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی گفت: میزان سرمایه این صندوق از ۱۵۰ میلیارد تومان به ۳۵۰ میلیارد تومان در سال گذشته رسید و امسال نیز این رقم به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

وی افزود: صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی در سال‌های ۹۷ و ۹۸، حدود ۹۰ درصد عملکرد سال‌های قبل بیمه صادر کرده است. به این معنا که طی سال‌های گذشته، ۱,۲۶۰ میلیارد تومان بیمه نامه صادر کرده اما تنها طی ۲ سال گذشته، ۵۹۰ میلیارد تومان بیمه نامه صادر شده است.

گام‌های مؤثر برای بومی سازی

رئیس هیأت عامل ایمیدرو درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه بومی سازی، اذعان کرد: این سازمان با همکاری شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی، در زمینه بومی سازی گام‌های مؤثری برداشته است. برای این منظور، در حال تأسیس مرکز توسعه شتاب دهنده معدن و صنایع معدنی هستیم. وی ادامه داد: با دانشگاه‌های تهران، شریف، پلی تکنیک و جهاد دانشگاهی برای دستیابی به اهداف بومی سازی، ارتباط تنگاتنگی داریم.

ایجاد بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان عمق در بازار سرمایه

غریب پور با بیان اینکه این سازمان برای شرکت‌های وابسته بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان در شرایط رشد شتابان بورس در بازار سرمایه، عمق ایجاد کرده است، گفت: طی سال گذشته، برای شرکت‌های فولاد مبارکه ۱۰ هزار میلیارد تومان، ملی صنایع مس ۲۳۰۰ میلیارد تومان، گل گهر ۱,۲۰۰ میلیارد تومان و چادرملو ۲,۱۵۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه دادیم.

وی ادامه داد: در ابتدای امسال نیز، برای گل گهر ۵,۲۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه دادیم. همچنین، برای مس و فولاد مبارکه به تفکیک ۱۰ هزار میلیارد تومان آماده افزایش سرمایه هستیم.

افزایش بیش از ۲ برابری بودجه زیربناها

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش زیربناهای بخش معدن و صنایع معدنی گفت: میزان بودجه زیربناها را در سال ۹۷، ۵ برابر و در سال ۹۸، بیش از ۲ برابر افزایش دادیم. به طوری که از ۱۵ میلیارد تومان سال ۹۷ به بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان رساندیم. وی افزود: سیاست ما در ایمیدرو این است که کار اکتشافی و زیربناها را توسعه دهیم و زمینه را برای حضور بخش خصوصی فراهم کنیم.

پرداخت یک جای ۴,۴۰۰ میلیارد تومان دیون دولت

غریب پور با بیان اینکه اعتقاد ما در ایمیدرو، پرداخت بدهی به دولت در شرایط نیاز مالی است، گفت: دیون دولت از سال ۸۹ به ۴,۴۰۰ میلیارد تومان رسیده بود که سال گذشته، یکجا پرداخت کردیم.

وی افزود: گرچه ۴,۷۰۰ میلیارد تومان بابت واگذاری‌ها از سازمان خصوصی سازی طلب داریم، اما در سال قبل طلب خود را با بدهی تهاتر نکردیم. غریب پور در پایان از همه کسانی که زمینه این توفیقات را فراهم آوردند تقدیر کرد.

افزودن نظر جدید