بهره برداری از 23 سد در دولت یازدهم

از ابتدای دولت یازدهم تاکنون 23 سد در 16 استان کشور به بهره برداری رسیده است.
بهره برداری از 23 سد در دولت یازدهم

اقتصادنویس: ظرفیت حجم آب قابل تنظیم این 23 سد سالانه 3 میلیارد و 338 میلیون مترمکعب و حجم مخزن آنها چهار میلیارد و 329 میلیون متر مکعب است.
در این دوره زمانی، هفت سد در 6 استان با حجم آب قابل تنظیم سالانه 161 میلیون متر مکعب و حجم مخزن 371 میلیون متر مکعب آبگیری شد.
به این ترتیب، حجم سدهای بهره برداری و آبگیری شده در دولت یازدهم 23 برابر حجم مخزن سد کرج (امیرکبیر) است.
با ساخت این سدها حدود 417 میلیون متر مکعب آب شرب برای 23 شهر و روستای اطراف این سدها فراهم شده است؛ همچنین 62 میلیون متر مکعب برای صنایع و یک میلیارد و 443 میلیون متر مکعب آب نیز برای بخش کشاورزی تامین شده است.
بر اساس این گزارش، آبگیری از دو سد «سردشت» در استان آذربایجان غربی و «گلورد نکا» در استان مازندران در هفته های اخیر انجام شده است و تا مردادماه امسال سه سد دیگر «جامیشان » در استان کرمانشاه ، «قزل داش» در استان خراسان شمالی و «بهمنشیر» در استان خوزستان بهره برداری یا آبگیری می شود که حجم آب قابل تنظیم این پنج سد سالانه 902 میلیون متر مکعب و حجم مخزن آنها 566 میلیون متر مکعب است.
حمید چیت چیان وزیر نیرو پیش از این در حاشیه مراسم آبگیری سد مخزنی سردشت گفته بود: از سال 57 تا 92 در کشور ما حدود 20 میلیارد مترمکعب آب استحصال شده است اما در این دولت در مجموع حدود 4.5 میلیارد مترمکعب آب مهار و تنظیم شد که حدود یک چهارم کل 35 سال پیش از آن است.

ایرنا

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید